Kaszel u dzieci
poradnik dla rodziców -
zabawa z chorym dzieckiem

Zabawa z chorym dzieckiem

Proste i szybkie zabawy

Oto przykłady kilku prostych i szybkich zabaw:

a) Gotowanie:
akcesoria: garnuszki, miseczki, łyżki do mieszania, pokrojone warzywa np. marchewka, pietruszka,ziemniak i troszkę ciepłej wody. Kroimy wszystko w talarki i mieszamy, przelewamy,przekładamy i znowu przelewamy, przekładamy itd. Po zakończeniu gotowania oczywiście degustujemy wszystkich specjałów.
b) Wycinanki:
akcesoria: stare gazety, kartki papieru, nożyczki, klej. Wycinamy dzieckunp. zdjęcia z gazet, które ono następnie przykleja,  a później możemy razem omówić każdy przedmiot na przyklejonym obrazku.
c) Pływanie:
Rozkładamy na ziemi wszystkie dostępne poduchy i wirtualnie kapiemy się w morzu, basenie, jeziorze.
d) Zabawa w chowanego.
e) Zabawa w sklep:
akcesoria: wszystko, co dziecko uzna, że nadaje się do sprzedania oraz jakieś drobne przedmioty lub wycięte z papieru pieniądze. Układamy wszystko w różnych pudełeczkach, np. z małego stolika robimy ladę i na przemian jesteśmy raz ekspedientem/tką, a raz klientem.
f) Zabawa w teatrzyk:
akcesoria: mały stolik, koc i maskotki. Z części misiów, lalek robimy widownię, a z części aktorów. Wymyślamy różne zabawne historyjki. Scenę przygotowujemy z koca i stolika.
g) Zabawa w zgadywanki-wymyślanki:
akcesoria: odtwarzacz płyt CD lub DVD, płyty z bajkami do słuchania i piosenkami. Kładziemy się z dzieckiem w łóżku, zasłaniamy żaluzję i włączamy muzykę lub bajeczkę do słuchania. Opisujemy maluchowi wygląd każdej postaci przedstawionej w bajce lub piosence.
g) Zabawa  w kalambury:
 Rysując lub też pokazując gestami zgadujemy tytuły bajek  bądź postacie z bajek i kreskówek.

Kiedy dziecko nie może wstać z łóżka, można wykorzystać do zabawy aparat fotograficzny, kamerę  dyktafon. Ogłoœmy konkurs na reportaż z życia ulicy, osiedla. Zawsze o tej samej godzinie dziecko wyglšda przez okno i patrzy,  co dzieje się na zewnštrz. Może ktoœ karmi ptaki, może chłopcy urzšdzili wojnę na œnieżki. Niech to uwieczni, a następnie opisze.

Pamiętajmy, że przecież łóżko może być pirackim okrętem  a odpowiednio przerobione rękawiczki i skarpetki - groŸnymi piratami. Ciekawe jest również wspólne lepienie ludzików (a może naszych podobizn) z plasteliny lub modeliny. Możemy również namówić dziecko, aby narysowało także komiksy z jej przebiegu. Poczšwszy od wyjœcia z gabinetu lekarskiego, po wizytę w aptece, wspólne zabawy aż do momentu wyleczenia.