Kaszel u dzieci
poradnik dla rodziców -
wizyta u lekarza

Wizyta u lekarza

Jak dziecko odbiera chorobę?

Wiele stresu może oszczędzić rodzicom uświadomienie sobie, jak chorobę, nawet tę mniej poważną, odbiera małe dziecko. Przede wszystkim rodzic powinien rozumieć, że ze względu na poziom rozwoju poznawczego dziecka, jego percepcja rzeczywistości jest raczej skupiona na "tu i teraz" i z tego względu choroba, nawet zwykłe przeziębienie, wydaje się dziecku znacznie bardziej dotkliwa niż osobie dorosłej.

Choroba dla dziecka jest czymś tym bardziej przykrym niż dla dorosłego również dlatego, że jest dla niego doświadczeniem nowym. Dziecko nigdy nie było w takim stanie lub go nie pamięta. Nie może więc spodziewać się, że szybko wyzdrowieje.

Wyobraźmy sobie, jakbyśmy się czuli, gdyby w czasie choroby nie towarzyszyło nam przekonanie, że nasze samopoczucie szybko się poprawi i byli skupieni przede wszystkim na tym, jak źle czujemy się w danym momencie. Jak bardzo odbiłoby się to na naszym nastroju i kontaktach z innymi ludźmi? Dorosłym, którzy będą o tym pamiętać, łatwiej będzie o zachowanie cierpliwości i uniknięcie dodatkowego stresu w obliczu rozdrażnionego, ciągle marudzącego malucha.