Kaszel u dzieci
poradnik dla rodziców -
podział kaszlu

Więcej o kaszlu

Wizyta u lekarza

Podział kaszlu

Zjawisku kaszlu może towarzyszyć odgłos i uczucie „odrywania” luźnej wydzieliny w drogach oddechowych lub „pusty” dźwięk i wrażenie, że odkrztuszone zostało jedynie powietrze. W pierwszej sytuacji mówimy o kaszlu mokrym, w drugim przypadku jest to kaszel suchy.

  • Kaszel z zalegającą wydzieliną, nazywany także produktywnym, oskrzelowym lub mokrym, jest sposobem organizmu na usuwanie nadmiernej ilości zalegającej wydzieliny z dróg oddechowych. U osoby zdrowej ma ona charakter białej lub przezroczystej cieczy o konsystencji żelu, której zadaniem jest unieruchomienie bakterii i cząsteczek trafiających do oskrzeli z każdym oddechem. Uwięzione w gęstej wydzielinie bakterie i cząsteczki są następnie usuwane z dróg oddechowych za pośrednictwem rzęsek, których nieustanny ruch kieruje je w stronę jamy ustnej. Zakażenia układu oddechowego, palenie tytoniu i zanieczyszczenie powietrza powodują, że wydzielina staje się tak gęsta i lepka, że zwęża drogi oddechowe i utrudnia przepływ powietrza. Nadmiar wydzieliny może nawet pogorszyć przebieg infekcji. Organizm musi ją usunąć i dlatego pojawia się kaszel produktywny. Rzadsza, luźniejsza wydzielina jest łatwiejsza do usunięcia. Naturalny proces pozbywania się nadmiaru flegmy można wspomóc, stosując leki wykrztuśne w postaci syropów, tabletek lub napojów musujących.
  • Kaszel suchy, inaczej nieproduktywny, jest powodowany podrażnieniem oskrzeli i gardła. Temu rodzajowi kaszlu nie towarzyszy nadmierna produkcja wydzieliny - drogi oddechowe nie są przekrwione - często natomiast stwierdza się uczucie łaskotania w gardle. Suchy kaszel może w miarę postępu choroby, będącej jego przyczyną, przejść w kaszel wydzieliną. Suchy kaszel bywa bardzo bolesny, ponieważ powtarzające się bezproduktywne kasłanie może powodować ból gardła i nadwyręża mięśnie klatki piersiowej i grzbietu. W takim wypadku ten rodzaj kaszlu powinien być szybko i skutecznie leczony, gdyż nie przynosi żadnych korzyści, stanowi natomiast obciążenie dla dróg oddechowych. Pomóc może godny zaufania, sprawdzony lek przeciwkaszlowy lub środek tłumiący odruch kaszlu - należy zapytać o radę lekarza