Oklepywanie niemowląt

Oklepywanie to zabieg pielęgnacyjny przyspieszający zdrowienie noworodków z infekcją dróg oddechowych. Ułatwia usunięcie zalegającej wydzieliny (uzupełniając w ten sposób działanie leków mukolitycznych) oraz poprawia ukrwienie w płucach ułatwiając penetrację leków.

Zabieg powinien być wykonywany 15 minut po każdym przyjęciu leku. Oklepywanie jest szczególnie ważne u noworodków, ze względu na słaby odruch kaszlu i niższe niż u starszych dzieci ciśnienie w płucach utrudniające wykrztuszanie. Jest to jednocześnie bardzo prosty zabieg, który po krótkiej instrukcji (zamieszczonej w filmie) może wykonać każdy.

Oklepywanie ma uspokajający wpływ na dziecko, poprawiając jednocześnie komfort oddychania. Zabieg można wykonać w każdej pozycji, ale najskuteczniejsza jest pozycja drenażowa, przedstawiona w filmie.

Nie należy oklepywać dziecka bezpośrednio po karmieniu, a u niemowląt z refluksem pozycję drenażową należy zastąpić inną. Przed zastosowaniem powyższych zaleceń u Twojego dziecka, skonsultuj się z lekarzem.