Kaszel u dzieci
poradnik dla rodziców -
leczenie kaszlu u dzieci

Leczenie kaszlu u dzieci

Leczenie kaszlu u dzieci

Jak opiekować się chorym dzieckiem?

Oprócz właściwej opieki związanej z podawaniem lekarstw i wskazanymi przez lekarza zabiegami, dziecko podczas choroby wymaga wzmożonej uwagi rodzica. Przede wszystkim poświęcenia mu czasu w postaci wspólnej zabawy, czytania książek czy opowiadania bajek. Ważne jest, aby jak najmniej skupiać się na objawach dziecka, a jak najczęściej starać się odwracać jego uwagę od przykrych dolegliwości.

Opiekunowie często mają tendencję do dość automatycznego i mimowolnego podkreślania stanu chorobowego dziecka, poprzez powtarzanie mu jakie jest biedne i jak bardzo źle się czuje. Nie chodzi o to, żeby zupełnie nie okazywać mu empatii, ale o to aby nadmiernie nie koncentrować jego uwagi na chorobie. Odwrócenie uwagi dziecka od złego samopoczucia, powinno pomóc mu przejść przez chorobę z jak najmniejszą dawką stresu.

Źródłem stresu dla dziecka mogą być również zabiegi zdrowotne i podawanie lekarstw. Badanie temperatury, osłuchiwanie czy oklepywanie mogą wzbudzać w dziecku niechęć czy nawet lęk, jeśli nie będzie ono zaznajomione z tymi czynnościami. Dlatego zanim przystąpimy do ich wykonywania, warto dziecku wytłumaczyć, jak one będą wyglądały i co mają na celu.

Warto pokazać dziecku jak działają poszczególne sprzęty z domowej apteczki, oczywiście należy to przeprowadzić przy zachowaniu wszelkich wymogów bezpieczeństwa. Można przedstawić działanie poszczególnych sprzętów na sobie, na przykład mierząc samemu sobie temperaturę lub ciśnienie albo pozwalając się osłuchać stetoskopem. Dobrze jest też zaproponować zabawę w leczenie pluszaków dziecka i zachęcić je, żeby wykonywało te same czynności wobec swoich zabawek, które wykonuje lekarz czy rodzic. W tego rodzaju zabawie łatwiej jest zaznajomić dziecko z działaniem poszczególnych sprzętów medycznych i oswojeniem się z sytuacją, w której samo będzie poddane zabiegom leczniczym.

Warto też podkreślać cel tych działań, pokazywać korzyść wynikającą z leczenia – tłumaczyć w zabawie dziecku, że pluszaki po wykonaniu zabiegów będą zdrowe i będą lepiej się czuły. Zabawę w leczenie pluszaków warto wykorzystywać nie tylko w czasie choroby dziecka, ale również wtedy gdy jest ono zdrowe. Będzie wtedy lepiej przygotowane na wypadek choroby czy wizyty u lekarza.

Dzieci oswojone w zabawie z sytuacją leczenia, będą lepiej reagowały na leczenie w domu czy odwiedziny w przychodni, ponieważ będą wiedziały czego się spodziewać i co jest celem zabiegów, którym są poddawane.