Kaszel u dzieci
poradnik dla rodziców -
wizyta u lekarza

Wizyta u lekarza

Wizyta u lekarza

Jak przygotować dziecko do wizyty u lekarza?

Rodzicom w czasie choroby dziecka kłopotów nastręcza nie tylko opieka nad chorym maluchem w domu. Równie, a może nawet bardziej uciążliwe, mogą być wizyty u lekarza. Tutaj w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad własnym nastawieniem. Czy przypadkiem sami przed wizytą z dzieckiem nie jesteśmy nadmiernie spięci. Co sami myślimy o tej wizycie? Czy przypadkiem nie oczekujemy, że na pewno pojawi się mnóstwo trudności – będzie długa kolejka, dziecko będzie się bało i nudziło na zmianę, będzie mnóstwo krzyku i płaczu itd. Takie nastawienie i stres rodzica bardzo łatwo udzielą się dziecku i nasze katastroficzne oczekiwania niechybnie się spełnią.

Można zmniejszyć prawdopodobieństwo takiego obrotu sprawy. Wcześniej jednak trzeba się do takiej wizyty przygotować.

Jak wspominałem wcześniej, warto rozpocząć przygotowanie bawiąc się z dzieckiem w leczenie pluszaków lub członków rodziny. Możemy wykorzystać do tego zabawkowe zestawy do zabawy w lekarza lub te akcesoria medyczne, które mamy w apteczce. Dziecko będzie lepiej znosiło wizyty lekarskie, jeżeli wcześniej zainteresujemy je czynnościami, które wykonuje lekarz. Przy okazji możemy przećwiczyć otwieranie buzi w celu obejrzenia gardła, oddychanie przy osłuchiwaniu lub mierzenie temperatury, mierzenie wysokości ciała i ważenie.

Przed samą wizytą trzeba wytłumaczyć dziecku w jakim celu zabieramy go do lekarza i co tam będzie się działo.
Nie należy przy tym używać komunikatów w stylu: "nie ma się czego bać, to tylko wizyta u lekarza". Jeżeli dziecko samo nie wyraża takiej obawy możemy wzbudzić tym w nim niepokój.